Warmia i Mazury to jedne z najpiękniejszych i najbardziej znanych terenów w Polsce. O atrakcyjności tego regionu przesądzają walory przyrodniczo-krajobrazowe, które są unikatowe w skali europejskiej. Oprócz nieskażonej przyrody znajdziemy tutaj kilka większych ośrodków miejskich, co sprawia, że natura i tradycja łączy się z nowoczesnością. Dzięki swoim licznym walorom ziemia warmińsko – mazurska to wspaniałe tereny inwestycyjne, które nie rozczarują nikogo, kto zdecyduje się ulokować tutaj swoje inwestycyjne zamierzenia.

Słysząc „Warmia i Mazury” w naszej wyobraźni powstaje obraz malowniczych terenów. I nie ma w tym nic przesadzonego, gdyż faktycznie są to przepiękne okolice. Nazywane są one „Krainą Tysiąca Jezior”, chociaż lecz w rzeczywistości jest ich tutaj znacznie więcej, bo około 2000! Warto w tym miejscu podkreślić, iż tylko 1% gruntów w Polsce ma dostęp do jezior, a 75% takich terenów leży w województwie warmińsko – mazurskim. W pobliżu jezior zlokalizowane są znane ośrodki turystyczno-wczasowe, n.in. Mikołajki, Giżycko, Ruciane-Nida czy Stare Jabłonki. Bogata fauna i flora, rezerwaty przyrody i parki krajobrazowe to atuty tutejszych ziem. Warto wspomnieć, że w 2011 roku w międzynarodowym konkursie „New7Wonders” Mazury zostały wybrane najpiękniejszym miejscem na ziemi w kategorii „Cud Natury”. To stanowi najlepszą rekomendację dla inwestorów, którym zależy na walorach estetycznych.

Zdjęcia i montaż: Daniel Truszkowski

Inwestycja w ziemie na Warmii i Mazurach jest opłacalna także z czysto ekonomicznego punktu widzenia. Na rynku finansowym można zaobserwować brak stabilności. W dobie niepewnych instrumentów finansowych, kryzysów, spadających kursów akcji i nieopłacalnych lokat bankowych, najpewniejszą inwestycją jest zakup ziemi. Trudno jest przewidzieć zachowania na rynkach finansowych, natomiast w przypadku ziemi, jest to zdecydowanie bardziej możliwe. Ponadto, aby nabyć ziemię nie potrzebujemy ogromnych nakładów finansowych, jak chociażby w przypadku kupna mieszkania, których ceny obecnie są rekordowo wysokie. Koszt zakupu ziemi rozpoczynają się już od 30.000 zł.

Według danych, jakie podaje Główny Urząd Statystyczny ceny ziemi w województwie warmińsko – mazurskim ciągle rosną. Siłę tego wzrostu upatruje się w ogromnym potencjale turystycznym tego regionu, który nieustannie się rozwija i zyskuje na atrakcyjności. Odnotowano, że w ciągu ostatniej dekady wartość tutejszych gruntów wzrosła o 700%! A tendencja nadal pozostaje wzrostowa i szacuje się, że ziemia wciąż nabiera od 10-15% swojej wartości rocznie. W przeliczeniu na pieniądze jest to czysty, ekonomiczny zysk.

Znaczne obszary wolnej przestrzeni oraz dość niewielkie zasiedlenie to olbrzymie szanse na dalszy rozwój Warmii i Mazur. Co ważne, doskonale funkcjonuje tutaj system komunikacyjny, i to na wielu płaszczyznach. Przebiegają tutaj odcinki międzynarodowych dróg Via Baltica oraz Via Carpatia. Co charakterystyczne dla „Krainy Wielkich Jezior” połączone akweny wodne dają możliwość żeglugi śródlądowej na długości ponad 200 km, co stanowi swego rodzaju raj dla żeglarzy. W samym sercu regionu zlokalizowane jest nowoczesny Port Lotniczy Szymany, przygotowany do obsługi samolotów pasażerskich. Znajdują się tutaj także przejścia graniczne: drogowe w Bezledach, Gronowie, Gołdapi, kolejowe w Braniewie, Bartoszycach, Skandawie, morskie w Elblągu i Fromborku. Powstają tutaj także ciągle nowe obszary specjalnej strefy ekonomicznej. Poprowadzono również sporo szlaków rowerowych i pieszych. Wszystko to sprawia, że inwestycja w ziemie w tym regionie to udział w jednym z najlepiej przygotowanych infrastrukturalnie i najszybciej rozwijających się obszarów gospodarczych.